אפילפסיה

פרגאבאלין משפר את עומק השינה של חולי אפילפסיה הסובלים מנדודי שינה

נמצא כי פרגאבאלין מאריך את שינת הגלים-האיטיים ועשוי לשפר את הקשב של חולי אפילפסיה חלקית הסובלים מנדודי שינה

18.04.2012, 11:09

נדודי שינה הם תופעה נפוצה, במיוחד בקרב חולי אפילפסיה. ניסוי זה בוצע כדי לבחון את ההשפעות של פרגאבאלין (ליריקה, פייזר), נוגד-פירכוסים, הידוע כמגביר את עומק השינה ומפחית התעוררויות, על חולים באפילפסיה מבוקרת-היטב אשר סובלים מנדודי שינה.

בניסוי כפול סמיות, מבוקר-אינבו ומוצלב של אנשים הסובלים מנדודי שינה ואפילפסיה, כל חולה טופל במשך שבועיים בפרגאבאלין 150 מ"ג פעמיים ביום, או באינבו. לאחר מכן חלה תקופת שטיפה של שבועיים, ואחריה קיבל כל מטופל את הטיפול השני למשך שבועיים. בדיקות פוליסומנוגרפיות ונוירופסיכולוגיות בוצעו בתחילת הניסוי ובסוף כל זרוע טיפול.

נצפתה עלייה משמעותית באחוז של שינת גלים-איטיים וירידה בשינת שלב-1, כאשר החולים נטלו פרגאבאלין. יעילות השינה עלתה במהלך הטיפול בפרגאבאלין, אך העלייה לא היתה משמעותית סטטיסטית (84.5% ± 4.6% עבור אינבו, לעומת 90.4% ± 2.6%, עבור פרגאבאלין). נצפו שיפורים משמעותיים בקשב בקבוצת הפרגאבאלין, בהתבסס על ניסוי אחד של מבחן למידה מילולי-שמיעתי של ריי ונטייה לכיוון שיפור בתפקוד ביצועי ומהירות פסיכומוטורית (PVT). מדידות נוירו-פסיכולוגיות אחרות, לא השתנו באופן משמעותי.

החוקרים הסיקו כי טיפול מקביל בפרגאבאלין משפר את עומק השינה של חולים הסובלים מנדודי שינה ואפילפסיה ומשפר את יכולת הקשב במהלך היום.

מקור:

Pregabalin increases slow-wave sleep and may improve attention in patients with partial epilepsy and insomnia: Bazil CW. et al., Epilepsy Behav. 2012 Mar 14. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  אפילפסיה,  נדודי שינה,  פרגאבאלין,  מחקרים