חדשות

ועדה של משרד הבריאות: חולי פיברומיאלגיה זכאים לקנאביס רפואי

ההחלטה מבוססת על המלצת האיגוד הישראלי לראומטולוגיה; כמו כן אושר לשימוש קנאביס רפואי לילדים חולי אפילפסיה הסובלים מהתקפים רבים

ועדה של משרד הבריאות החליטה לכלול את תסמונת הפיברומיאלגיה במסגרת המחלות המזכות את החולים באישור לשימוש בקנביס רפואי; ההחלטה מבוססת על המלצת האיגוד הישראלי לראומטולוגיה. בנוסף, הוחלט לאשר קנאביס רפואי כטיפול חמלה לילדים חולי אפילפסיה הסובלים מהתקפים רבים במהלך היום. במקביל, יבוצע ניסוי במטרה לבחון את ההשפעה של הקנאביס על ילדים אלה.

האיגוד הישראלי לראומטולוגיה קבע, כי אין להפלות חולי פיברומיאלגיה מחולים אחרים הסובלים מכאב כרוני ממקור שאינו ברור, המקבלים אישור לשימוש בקנאביס רפואי. השימוש בקנאביס יינתן על-פי הנוהל הנוגע לסובלים מכאב כרוני, שמיצו את כל הטיפולים המקובלים למצבם במשך שנה אחת לפחות.

על-פי הערכה, כ-2.5% מכלל האוכלוסייה הבגירה בישראל סובלת מפיברומיאלגיה - תסמונת הגורמת לכאבים ברקמת השריר שהבסיס הפיזיולוגי שלה עדיין איננו ידוע. ישנן יותר נשים מגברים בקרב החולים.

רשימת המחלות המאפשרות אישור שימוש בקנביס רפואי כוללת: סרטן, כאב כרוני, טרשת נפוצה, פרקינסון, תסמונת טורט ומחלות בדרכי העיכול. ההערכה היא , כי 14,000 אלף ישראלים קיבלו היתר לשימוש בקנאביס לשיכוך כאביהם.

ההמלצות למתן ההיתר לשימוש בקנביס עבור חולי פיברומיאלגיה מבהירות, שהאישור יינתן לאחר שרופא מומחה המטפל בחולה על בסיס קבוע יקבע, כי מוצו כל הטיפולים האפשריים במשך תקופה של שנה לפחות. כמו כן, כוללת ההמלצה לשקול שימוש בקנבינואיד סינטטי.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  אפילפסיה,  קנאביס רפואי,  פיברומיאלגיה
תגובות
ד"ר גונן
02.03.2014, 18:43

נו באמת, קנאביס גם ל"מחלה" פיקטיבית???
חדל סדר הבדיחה הזאת. אם רוצים מתן רפואי בלבד - אז רק למחלות קשות כדוגמת סרטן, IBD, מחלות עצבים קשות ותו לא. אין להזנות את האינדיקציות הרפואיות!

חולה
01.04.2014, 06:09

אתה רופא ? מפגר תלמד קצת על פיברו קודם מחלה פיקטיבית אני מאחל לך לקבל אותה http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-4384831,00.html

רעות
13.04.2014, 22:33

מתן, לא יזיק גם לך להשתמש בקנביס רפואי, אולי ההגיון ודרך הארץ יצוצו שוב אצלך..שלא לדבר על שכל

דניאלה
03.03.2014, 21:03

החלטה אומללה המחזקת את העובדה כי השיקולים במתן קנביס ״רפואי״ מזמן חרגו מעבר לטובת החולה והביסוס המדעי.
איש אינו חולק על הסבל והקשיים של חולות פיברומיאלגיה, מאידך, דווקא בתסמונת זו הגישה לטיפול שונה וחורגת מכאב כרוני על רקע אחר.
אופיאטים אינם מומלצים, אז האם בהכרח קנביס הוא פתרון !?
דיכאון הוא שכיח, ובעיות פסיכיאטריות מהוות התווית נגד יחסית לטיפול ולא בעדו
ובעיקר, על סמך מה זה מבוסס !? אמפתיה ? לחץ ציבורי? הוא קיבל, אז גם לי מגיע ! או שמא יש גם מה שמקובל ברפואה מודרנית לפני קבלת החלטות , יעני , מחקרים אקראים מבוקרים המוכיחים יעילות ובטיחות ?
מסופקתני !

ג'פרי
04.03.2014, 08:28

החלטה נוראית.

זה יביא למצב של עשרות אלפי נשים נוספות שמשתמשות בקנאביס באופן יום יומי, מה שמעלה סיכון לתלות ובעיות נוספות, וגם פוגע במאמצים אחרים לעזור לאנשים האלה להתמודד בצורה יותר טובה בבעיות שלהן.
אני כרופא שמטפל בחולות פיברומיאלגיה, אסרב להפנות אנשים לקנאביס.

כשנכנעו במשרד הבריאות לקבוצות לחץ, לא לקחו מספיק בחשבון את השלכות החלטה על בריאות הציבור.

אני מקווה שיחזרו בה מההחלטה.

רעות
13.04.2014, 22:31

הרבה רופאים שוללים מתן טיפול בקנביס רפואי ,למרות אין ספור ההוכחות ליעילותו למשתמשים בו בין היתר לחולי פיברומיאלגיה ..הסיבה להתנגדות היא בעיקר אגו מקצועי ואינטרסים כלכליים מול חברות התרופות שמארגנות להם טיסות לחו''ל ואף אחוזים מהרווחים שהם מספקים לחברה...אין כאן רצון טוב לעזור לחולים ולסובלים נודה על האמת,
בעתיד הקרוב אותם רופאים מתנגדים לטיפול בקנביס יגלו יותר ויותר שחולים מעדיפים להיות מטופלים אצל רופאים רציניים וישרים אחרים שרואים בקנביס אופציה טובה ויעילה לטיפול .

נרי חנס
30.04.2014, 13:09

שלום, אני סובלת מפיברומיאלגיה כמעט 20 שנה. אין לי כבר כוח לסבול את הכאבים שלא מרפים ביום ובלילה. ניסיתי את כל התרופות האפשריות-אין הטבה.
מבקשת לנסות טיפול בקנאביס רפואי-אולי יעזור
תודה-אנא השיבו לי
נרי

יעקובי שוש
14.05.2014, 03:27

מעוניינת לקבל מידע

שרה זיס
15.05.2014, 22:10

מי שלא "חווה" חיים עם כאבי פרקים קשים, עם "שריפה" בגפיים ועוד ..לא מבין כלום בפיברומיאלגיה. יש חולים שמיצו הכל ובכל שיטות הטיפול. השקיעו שנים ועשרות אלפי שקלים בנסיון למצוא מרפא ברפואה האלטרנטיבית והממסדית ואין מרפא.
הזלזול בכאבים קשים לאורך שנים רק מלמד על קיבעון וקיפאון של חלק מהאנשים ולצערי הרב גם של רופאים.
אני תקווה שאכן הישועה תגיע בצורת קנאביס. אשמח לדעת למה סינטטי ולא טבעי.