עצב קטוע

הרצפטין מגבירה את ההתחדשות העצבית לאחר פגיעה בעצב היקפי

חסימת קולטן ל-Erb2 עם הרצפטין מיד לאחר נזק לעצב היקפי או מספר חודשים לאחר מכן הביאה לשיפור בהתחדשות העצבית, עם ירידה בהפעלת EGFR

03.07.2016, 07:31
רקמת תאי עצב במיקרוסקופ (צילום: אילוסטרציה)

הידלדלות סביבה תומכת לצמיחה בתוך גדם של עצב היקפי (peripheral nerve stump) לאחר תיקון מעוכב של עצב היקפי מגבילה באופן ניכר את התחדשות העצב. הרמות של נוירוגולין (neuregulin), מיטוגן פוטנטי שמופרש על ידי תאי שוואן, ורמות הקולטן לנוירוגולין ErbB2, יורדות במהלך תקופת ההתחדשות, אך ההשפעה של ירידות אלו על התחדשות העצב אינן ברורות לחלוטין.

במחקר זה, מסלול קולטן ErbB2 נחסם על ידי הנוגדן החד-שבטי הבררני הרצפטין (Trastuzumab - Herceptin), על מנת לקבוע מהי השפעתו על ויסות התחדשות אקוטית וכרונית בעצבים של רגליים אחוריות של חולדות.

במסגרת המחקר, נחתך העצב הפרונאלי המשותף (common peroneal nerve) של חולדות מזן Sprague–Dawley, ובוצע תיקון כירורגי של העצב מיד לאחר קטיעתו או לאחר ארבעה חודשים של חוסר עצבוב (denervation) כרוני. לאחר הניתוח קיבלו החולדות עירוי של הרצפטין או תמיסה פיסיולוגית (סליין).

תאי עצב חושיים ומוטוריים שהתחדשו נספרו בשיטת נסיגה לאיתור תאי עצב (retrograde tracerי) 1, 2 ו-4 שבועות לאחר התיקון. בוצע כימות של צמיחה דיסטלית של אקסונים עטופים בשכבת מיאלין אחרי ארבעה שבועות על ידי היסטומורפומטריה. אימונופלורסנציה סייעה בהערכת שגשוג תאי שוואן ושפעול קולטן לגורם גדילה אפידרמלי (epidermal growth factor receptorי- EGFR) בתאים שהתחדשו.

נמצא, כי הרצפטין הביאה לעלייה בשיעור ההתחדשות של תאי העצב החושיים והמוטוריים ובמספר תאי שוואן ששגשגו בגדם הדיסטלי לאחר השבוע הראשון. הרצפטין הביאה גם לעלייה במספר האקסונים העטופים במיאלין שהתחדשו ארבעה שבועות לאחר תיקון כירורגי מיידי ומעוכב. אימונופלורסנציה הראתה ירידה בשפעול של EFGR.

לסיכום, חסימת הקולטן ל-ErbB2 עם הרצפטין מגבירה באופן מפתיע את התחדשות תא העצב לאחר תיקון עצבי מיידי ומעוכב. ממצא זה מגביר את הסיכוי לשימוש בתרופות מולקולריות ייעודיות כדי לשפר את התוצאים של פגיעה בעצב היקפי. המנגנון לממצא זה עשוי לכלול קשר חסימתי שלא תועד בעבר, בין ErbB2 ל-EGFR.

מקור:
J. Michael Hendry, M. Cecilia Alvarez-Veronesi, Eva Placheta, Jennifer J. Zhang, Tessa Gordon and Gregory H. Borschel; ErbB2 blockade with Herceptin (trastuzumab) enhances peripheral nerve regeneration after repair of acute or chronic peripheral nerve injury; Annals of Neurology, ersion of Record online: 6 JUN 2016 |

נושאים קשורים:  עצב קטוע,  פגיעה בעצב היקפי,  התחדשות תא עצב,  תא שוואן,  נוירוגולין,  neuregulin,  ERBB2,  הרצפטין,  trastuzumab,  Herceptin‏,  גורם גדילה אפידרמלי,  EGFR,  מחקרים
תגובות