מחקרים

לראשונה בישראל: המחקר שמנבא התפתחות אלצהיימר

מחקר פורץ דרך וראשון מסוגו מתקיים בימים אלה במרכז למדעי המוח ע"ש יוסף סגול במרכז הרפואי שיבא ומנסה לנבא התפתחות של מחלת האלצהיימר בקרב אוכלוסיות בסיכון גבוה

משקעי עמילואיד במוח של חולה אלצהיימר. צילום: אילוסטרציה. שאטרסטוק

מחלת האלצהיימר מאופיינת בירידה בזיכרון והדרדרות קוגניטבית מתמשכת אשר בסופו של דבר פוגעת בכל תפקודי החיים ומובילה למוות. כ-13% אחוז מהאנשים מעל גיל 65 יחלו במחלה, כ-50% מאלו למעלה מגיל 85. אבחון המחלה עד השנים האחרונות היה מבוסס בעיקר על בדיקה של רופא והדרך היחידה לאבחן את המחלה באופן מוחלט היה בבדיקת המוח לאחר המוות.

בימים אלו מתבצע במרכז למדעי המוח בראשותה של פרופ' מיכל בארי מחקר אשר נועד לשנות את המציאות ולנבא סיכון מוגבר למחלה ואבחונה בשלבים המוקדמים.

אחת הפתולוגיות העיקריות המאפיינות את המחלה היא הצטברות של חלבון עמילואיד בין תאי המוח אשר גורם לשרשרת מוות של תאים. בעשור האחרון פותחו טכנולוגיות שונות המאפשרות לסמן את העמילואיד במוחם של אנשים באמצעות PET-scan. דבר זה מאפשר לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים ביותר וכן לעקוב אחר התקדמותה. במסגרת המחקר, סורקת פרופ' בארי נחקרים בסיכון למחלת אלצהיימר עם תכשיר הנקרא Flutemetamol, בשלב זה למטרות מחקר בלבד. אישור לשימוש קליני נמצא בתהליך.

כיום משתתפים במחקר למעלה מ-1,500 נבדקים אשר נמצאים בקבוצות סיכון להתפתחות המחלה בשל היסטוריה משפחתית או מחלת הסוכרת. מבין המשתתפים, בוצעו בדיקות ל-20 נבדקים וחלקם כבר נמצאו חיוביים לנוכחות עמילואיד. עבור הנבדקים אשר נמצאו חיוביים, ניתן ייעוץ רפואי אשר מתבסס על מחקרים קודמים שתומכים באורח חיים בריא כצעד לעיכוב התפתחות אלצהיימר. כמו כן, הנבדקים אשר נמצא במוחם עמילואיד מקבלים ייעוץ להצטרף למחקרים קליניים בתחום הטיפול התרופתי למניעת אלצהיימר המתבצעים בשיבא ובבתי חולים אחרים בישראל.

פרופ' מיכל בארי: "במשך שנתיים שלמות נשאנו ונתנו עם שלוש החברות אשר פיתחו סמנים לעמילואיד במוח וההתרגשות הייתה גדולה לפני כחודשיים, כאשר סגרנו חוזה ארוך טווח עם חברת ג'נרל אלקטריק לבדיקת נבדקים שאין להם עדיין סימפטומים של ירידה קוגניטיבית אבל נמצאים בסיכון גבוה למחלה. הנבדקים הללו מאופיינים היטב מבחינת מחלות אחרות, בדיקות דם, גנטיקה ומבני מוח שונים רלוונטיים למחלת האלצהיימר כך שאנו יוצרים מאגר אדיר של מידע שאנו מקווים יאפשר לנו לזהות, בשלבים המוקדמים ביותר, אנשים אשר מפתחים את המחלה, במטרה למנוע אותה. לא פחות חשוב, מחקר זה גם ייאפשר לנו לגלות מה הם המאפיינים של אנשים שלמרות הסיכון המוגבר, עקב הימצאות של עמילואיד במוח, אינם מפתחים את המחלה, ובכך ללמוד גם על גורמים מגנים".

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלצהיימר
תגובות
 
03.12.2017, 19:26

ואיך אפשר לשלוח מתנדבים למחקר?