מחקרים

אבחון וטיפול מהירים במצבים נוירולוגיים חריפים

החוקרים ביצעו מחקר פרוספקטיבי שהצליח להדגים את היעילות של אבחון מונחה מחשב לצורך אבחון וטיפול מהירים במצבים נוירולוגיים חריפים

21.08.2018, 11:16
פעילות עצבית במוח. הדמיה
פעילות עצבית במוח. הדמיה

אבחון וטיפול מהירים במצבים נוירולוגיים חריפים כמו אירוע מוחי, דימום מוחי ומיימת ראש (hydrocephalus) הם קריטיים לצורך השגת תוצאים טובים ושימור התפקוד הנוירולוגי – 'זמן זה מוח'. למרות שלעיתים ניתן לזהות את התופעות הללו באמצעות התסמינים שלהן, האמצעי לאבחון מהיר שלהן הוא ביצוע הדמיה מהירה.

מעקב מונחה מחשב (Computer-aided surveillance) של אירועים נוירולוגיים חריפים בהדמיית מוח הוא בעל פוטנציאל לבצע מיון רדיולוגי ראשוני שיכול להפחית את הזמן עד לתחילת הטיפול ובכך להוביל לתוצאים טובים יותר.

עבודות קליניות משמעותיות התמקדו באבחון מונחה מחשב (CAD- computer-assisted diagnosis), בזמן שעבודה טכנית בהדמיה וולומטרית התמקדה בעיקר בסגמנטציה ראשונית. טכניקת ה-3D-CNNs י(3D convolutional neural networks) שימשה בעיקר לסיווג ב- LiDARי(3D modeling and light detection and ranging).

במחקר הנוכחי, החוקרים הדגימו שימוש ב-3D-CNN לסיווג מבוקר חלד לסריקות של CT ראש במקרים של אירועים נוירולוגים חריפים. המאפיינים נלמדו בצורה אוטומטית מתוך מאגרי מידע רדיולוגים שהכילו 37,236 סריקות CT ראש ופורשו באמצעות תהליך מבוקר למחצה מסוג NLPי(natural-language processing).

החוקרים הצליחו להדגים את היעילות של הגישה הזו במיון רדיולוגי וקיצור הזמן עד להגעה לאבחנה, מדקות לשניות, באמצעות מחקר פרוספקטיבי, אקראי עם הסמייה כפולה שבוצע בסביבה קלינית מדומה.

מקור: 

Titano, J.J. et al. (2018) Nature Medicine 24, 8.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אירוע מוחי,  דימום מוחי,  מיימת ראש,  אבחון מונחה מחשב,  CT ראש
תגובות
 
אנונימי/ת
21.08.2018, 11:57

הרדיולוגיה האבחנתית היא מקצוע שהולך להיעלם. הטלרדיולוגיה כבר הפחיתה במידה ניכרת את מספר הרדיולוגים הנדרשים (במקום להחזיק רדיולוג כללי במכון רנטגן בפריפריה כל צילום מועבר דרך האינטרנט לרדיולוג שמתמחה בפענוח צילומים מסוג זה בלבד ועושה זאת כל היום, והוא יכול לשבת במרכז הארץ או בחו"ל), והפענוח הממוחשב מאיים אפילו על היקף כח האדם המצומצם הזה.

נראה שיש להתחיל לבצע הסטה רצינית של רדיולוגים אבחנתיים לתחומים אחרים כמו רדיולוגיה פולשנית.