פגיעת ראש טראומתית

הקשר בין פגיעת ראש טראומתית לבין היווצרות של חלבוני טאו פתולוגיים

החוקרים הצליחו להדגים כי פתולוגיה בחלבוני טאו הנגרמת בעקבות פגיעת ראש טראומתית ניתנת להעברה בין עכברים והסיקו כי קיים צורך בבחינת המנגנון הזה גם בקרב בני אדם

28.10.2018, 10:58

פגיעת ראש טראומתית מהווה גורם סיכון להתפתחות של מחלה נוירודגנרטיבית בעתיד, כולל אנצפלופתיה טראומתית כרונית, מצב של חלבוני טאו פתולוגיים המקושר לרוב לזעזועי מוח חוזרים ופגיעות הדף, אך הקשר בינו לבין פגיעת ראש טראומתית טרם ברור לחלוטין.

במחקר הנוכחי, החוקרים הדגימו כי פגיעת ראש בודדת קשורה להופעה מאוחרת של פתולוגיה נרחבת של חלבוני טאו שעברו זרחון יתר בקרב אנשים ששרדו פגיעות ראש. במחקרים מקבילים שבוצעו, במודלים שבדקו השלכות של פגיעות ראש חמורות בקרב עכברים, החוקרים מצאו פתולוגיה נרחבת ומתקדמת של חלבוני טאו, באופן דומה לממצאים שנצפו בקרב בני אדם.

החוקרים מצאו כי הכנסה של הומוגנט ממוחות העכברים הללו לאזור ההיפוקמפוס והקורטקס מעליו בעכברים בריאים, הובילה להיווצרות של פתולוגיה נרחבת בחלבוני טאו, אובדן סינפסות ובעיות זיכרון קבועות.

המידע שעלה מן המחקר מספק עדות כי פגיעת מוח ניסויית מובילה להיווצרות של פתולוגיה בחלבוני טאו, אשר ניתנת להעברה בין עכברים. כמו כן, המידע הנוכחי מעלה את הצורך בביצוע מחקרים נוספים במטרה לחקור את יכולת ההעברה האפשרית של פתולוגיה בחלבוני טאו הנגרמת בעקבות טראומה בין בני אדם.

מקור: 

Zanier, E.R. et al. (2018) Brain 141,9.

נושאים קשורים:  פגיעת ראש טראומתית,  חלבון טאו פתולוגי,  פריונים,  פגיעה נוירולוגית,  התנוונות נוירולוגית,  מחקרים
תגובות