טרשת נפוצה

ביטוי של משפחת הגנים NR4A בחולי טרשת נפוצה שמקבלים פינגולימוד

טיפול בפינגולימוד מעלה רמות NR4A בחולי טרשת נפוצה

ביטוי גנים (אילוסטרציה)
ביטוי גנים (אילוסטרציה)

פינגולימוד הינה טיפול מאושר לטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, מכיוון שהיא גורמת לבידוד לימפוציטים בתוך בלוטות הלימפה. היא עובדת במסלול הספינגוזין-1-פוספט, מעורבת בשפע של תהליכים ונכון להיום, מנגנון פעולתה עדיין לא לחלוטין מובן.

לאחרונה, התגלה כי פינגולימוד מעלה את ביטוי פקטור השעתוק NR4A2 במוח של עכברים. NR4A2 שייך למשפחת קולטני גרעין מס' 4, והוא חלק מקבוצה A, יחד עם הפקטורים NR4A1 ו-NR4A3. תפקיד הקולטן הנ"ל בפתוגנזה של טרשת נפוצה הודגם באמצעות ירידה בביטוי שלו, הנצפית בדמם של חולי טרשת התקפית-הפוגתית, בהשוואה לנבדקים בריאים. יש לציין כי הירידה ב-NR4A2 מפסיקה במהלך הריון (שידוע כמעין תקופת מעבר חיסונית), עובדה המקושרת לירידה בפעילות המחלה. כמו כן, קיים יחס הפוך בין רמת ביטוי של NR4A2 וקיומם של פרמטרים קליניים שונים, מה שמראה כי צורות אלימות יותר של מחלה מקושרות לרמות נמוכות יותר של הפקטור.

החוקרים מדדו את ביטוי הגן NR4A בדמם של נבדקים בריאים, חולים שטרם טופלו (T0) וחולים שטופלו בפינגולימוד, על מנת להעריך תגובתיות לטיפול.

החוקרים מצאו כי רמות ביטוי הגן ל-NR4A2 היו נמוכות יותר בחולים ללא טיפול, ביחס לנבדקים בריאים. מטופלים שטופלו בפינגולימוד במשך יותר משנתיים היו בעלי רמות גבוהות יותר של NR4A2 בהשוואה לקבוצה ללא טיפול, ולמעשה התקרבו לאלו של הנבדקים הבריאים. לעומת זאת, רמות NR4A1 ו-NR4A3 לא השתנו.

החוקרים טוענים כי ניתן להתבסס על המידע שאספו לגבי מעורבות NR4A בפתוגנזה של טרשת נפוצה ותפקידו של פינגולימוד בהעלאת הרמה שלו בחזרה לתקינה.

מקור: 

Montarolo F. et al. (2018). European Journal of Neurology. https://doi.org/10.1111/ene.13875

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  פינגולימוד,  NR4A,  ביטוי גנים,  מחקרים
תגובות