מחקרים

מוטציה ב-SVBP מובילה למוגבלות אינטלקטואלית, מיקרוצפליה, אטקסיה וחולשת שרירים

החוקרים הצליחו לזהות כי מוטציה בשני האללים של SVBP, גן המקודד לחלבון סוכך, פוגעת בנוירונים במערכת העצבים ומתבטאת כמוגבלות אינטלקטואלית המלווה במיקרוצפליה, אטקסיה וחולשת שרירים

20.10.2019, 12:50
פעילות מוחית, נוירונים (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לזהות ולאפיין גורמים חדשים המובילים למוגבלות אינטלקטואלית בהורשה אוטוזומלית רצסיבית על בסיס הערכה קלינית וגנטית סיסטמית, ובדיקות תפקודיות בהמשך.

החוקרים ביצעו בדיקות קליניות, מיפוי גנטי רחב וריצוף ולאחר מכן הערכת PCRי(polymerase chain reaction) כמותית ותספיג חלבון (western blot) של החלבון SVBP וגורמים נוספים המצויים באינטראקציה איתו. בהמשך, החוקרים ביצעו השתקה (knocked down) של הגן בנוירונים מרכזיים בהיפוקמפוס של חולדות ובדקו את ההשפעות על הסינפסות.

החוקרים הצליחו לזהות וריאנט מייסד (founder) הומוזיגוטי שגורם לעצירה בקריאת SVBPי(homozygous stop-gain variant) (c.82C>T; p.[Gln28*]) אצל ארבעה נבדקים, משתי משפחות שאינן קשורות זו לזו, עם מוגבלות אינטלקטואלית, מיקרוצפליה, אטקסיה וחולשת שרירים.

הגן SVBP מקודד לחלבון סוכך (chaperone) קטן שמעביר ומייצב חלבונים אחרים שתפקידם לווסת אנגיוגנזה, VASH1 ו-VASH2. החלבון הפגום אינו יציב ואינו תפקודי מכיוון שתאי HeLa שעברו טרנספקציה (transfected) עם SVBP מוטנטי לא הראו עדות לשברי חלבון SVBP ריאקטיבי חיסוני. בנוסף, קו-טרנספקציה עם VASH1 הראתה ירידה חמורה ב-VASH1 בליזט (lysate) בתאים ובמדיום. כמו כן, נמצא כי השתקה של SVBP בנוירונים בהיפוקמפוס של חולדות הובילה לירידה משמעותית במספר הסינפסות האקסיטטריות.

המסקנות שעלו מתוצאות המחקר היו כי SVBP אינו מעורב רק בתהליך האנגיוגנזה, אלה הוא גם חלבון בעל תפקידים חיוניים במערכת העצבים המרכזית. וריאנטים של אובדן תפקוד ב-SVBP המופיעים בשני האללים מובילים למוגבלות אינטלקטואלית.

מקור: 

Iqbal, Z. et al. (2019) Genetics in Medicine 21.

נושאים קשורים:  מחקרים,  וריאנט,  מוגבלות שכלית התפתחותית
תגובות