חדשות

מחקר ב"לניאדו": קנאביס רפואי שיפר הפרעות התנהגות בחולי דמנציה

תוצאות המחקר היו חד משמעיות: אצל כלל המטופלים בני ה-80 שטופלו בקנאביס ניכרה השפעה חיובית דרמטית ושיפור בשלוש הפרעות התנהגות

מטופלים גריאטריים. אילוסטרציה: שאטרסטוק

תוצאות ראשוניות של מחקר שנעשה בבית החולים לניאדו בנתניה הראו שנטילת קנאביס על ידי חולי דמנציה משפרת אצלם משמעותית הפרעות התנהגות. את המחקר מבצעת ד"ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי ב"לניאדו".

בית החולים מסר את הפרטים הבאים: הפרעות התנהגות הם חלק בלתי נפרד מביטויי דמנציה. ההפרעות מייצרות עומס בלתי נסבל על החולים ובמקביל גם על משפחותיהם. רופאים גריאטריים נתקלים מדי יום במטופלים שנעשו אלימים פיזית ומילולית כלפי בני המשפחה, במטופלים שיוצאים לשוטטות ארוכה ותמוהה, כאלה שיורקים ודיבורם רפיטטיבי, ואלה רק חלק מביטויי הדמנציה.

ד"ר ורד חרמוש, מנהלת האגף הגריאטרי ב"לניאדו". "התוצאות הפתיעו אותי"

ד"ר חרמוש בחנה את השפעת נטילת קנאביס רפואי במשך כשנה ומחצה על הפרעות התנהגות בקרב 64 מטופלים דמנטיים, גברים ונשים, בגיל ממוצע 80.

תוצאות המחקר, מסרה, היו חד משמעיות: ניכרה השפעה חיובית דרמטית. בממוצע, אצל כלל המטופלים בקנאביס נראה שיפור בשלוש הפרעות התנהגות שונות. בנוסף, כ-72% מהם שקיבלו קנאביס עמדו ביעד של שיפור דרמטי בהפרעת התנהגות אחת לפחות. לא אובחנו תופעות לוואי יוצאות דופן עקב נטילת הקנאביס. ממצאי המחקר הוצגו באחרונה בכנס IACM בברלין. עם זאת, מדובר בממצאים ראשוניים ויש צורך להמשיך במחקר נוסף בנושא.

המחקר בוצע בשיתוף עם חברת תיקון עולם שסיפקה את זן הקנאביס אבידקל העשיר ב-CBD ומכיל מינון נמוך מאוד של החומר הפסיכואקטיבי THC.

ד"ר חרמוש סיפרה: "התוצאות הפתיעו אותי. השערת המחקר היתה כי אכן תהיה השפעה חיובית על המטופלים, אך לא ציפיתי לתוצאות כה מובהקות וברורות. אני פוגשת מדי יום מטופלים ובני משפחה שלהם שסובלים סבל רב בעקבות הפרעות התנהגות. אני מאמינה כי ממצאי המחקר יקדמו פתרון לסבל הזה".

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  דמנציה,  הפרעות התנהגות,  המרכז הרפואי "לניאדו",  ד"ר ורד חרמוש,  חדשות
תגובות
16.12.2019, 21:00

נשמע נפלא. אשמח אם ניתן לקבל פרטים: היכן נרשם המחקר ? היכן פורסמו התוצאות המדעיות ?

24.12.2019, 19:20

בנוסף לתגובה של דר צבר.
מבקשת לדעת בפרוט מה נבדק.
לכתוב 3 הפרעות התנהגות.
לא מתאים למחקר.
מבקשת לקבל פרטים נוספים.
תודה

24.12.2019, 20:11

לומר ש"התוצאות היו חד־משמעיות" על מאמר שטרם פורסם נשמע קצת יומרני.
האם היתה קבוצת ביקורת?

24.12.2019, 20:52

דר׳ חרמוש רופאה מדהימה! מקצועית, אמפטית ואנושית שאין כמוה! גם אמי ז״ל זכתה לטיפול בקנאביס שאכן שיפר משמעותית את התנהגותה וכתוצאה מכך את איכות חייה וחיי הסובבים אותה.
לדעתי חייבים לתת קנאביס לקשישים כדי שיעבירו את שנות חייהם האחרונות באיכות ובנחת! תודה לך דר׳ חרמוש!

אנונימי/ת
24.12.2019, 21:58

ללא פרוט האם המחקר היה מבוקר ? השואתי ? כמה חולים נכללו ? וכו' לא ניתן להתיחס ברצינות למסקנות לכאורה.
לצערינו מירב המחקרים עד כה בקנאביס הם או שליליים בתוצאותיהם, או שלא ניתן להסתמך עליהם שכן אינם ראויים מבחינת מבנה המחקר.
מצן קנאביס לכל מאן דבעי, ללא כל הוכחה מדעית לתועלת או בטיחות, זו התנהגות לא מקצועית ובעלת פוטנציאל מזיק.
אם ננהל את מקצוע הרפואה לפי אמירות סוביקטיביות של " עשה לי טוב" ללא כל תמיכה אוביקטיבית מדעית, פנינו להידרדרות באיכות הטיפול שכולנו נצטער בעתיד מההשלכות