מחקרים

יחס שונה בין TREM2 מסיס לבין סימני דלקת במבוגרים צעירים עם תסמונת דאון

במחקר זה נמצא  כי קיימת קורלציה חיובית בין sTREM2 לבין סימני דלקת במבוגרים צעירים עם תסמונת דאון

גנטיקה, תסמונת דאון, כרומוזומים (צילום: אילוסטרציה)

אנשים עם תסמונת דאון פיתחו פתולוגיה נוירולוגית הקשורה לאלצהיימר, המאופיינת בפלקים עמילואידים מסוג Aβ וסבכים נוירופיברילריים עם הצטברות של חלבון תאו. דלקת בפריפריה ותגובה חיסונית מתגברות בתסמונת דאון.

משתנים גנטיים של TREM2 מהווים גורם סיכון למחלת אלצהיימר ומחלות נוירולוגיות ניווניות אחרות. התוצר המסיס של TREM2 (המכונה sTREM2), מוגבר בנוזל המוח והשדרה של חולי אלצהיימר ונמצא בקורלציה חיובית עם התדרדרות קוגניטיבית. כיום אין מידע רב בנושא TREM2 בתסמונת דאון.

מטרת המחקר הייתה לבחון את היחס בין sTREM2 לבין סימני דלקת במבוגרים צעירים עם תסמונת דאון, בטרם ההתפתחות של תסמיני שטיון. מכיוון של-TREM2 תפקיד משמעותי במערכת החיסון המולדת ונמצא קשור לשיטיון, השערת המחקר הייתה שמבוגרים צעירים עם פרה-דמנציה של תסמונת דאון (n=15, גיל חציוני=29.5 שנים) יציגו קשר שונה בין sTREM2 לבין סימני דלקת בפלזמה, בהשוואה לקבוצת ביקורת (n=16, גיל חציוני =29.6 שנים).

תוצאות המחקר הראו כי אכן מבוגרים לצעירים עם תסמונת דאון הייתה רמה גבוהה משמעותית של sTREM2 וסימני דלקת בפלזמה. בנוסף, במבוגרים צעירים עם תסמונת דאון, sTREM2 נמצא בקורלציה חיובית עם 24 מתוך הציטוקינים אשר נמדדו, בעוד שלא נמצאו קורלציות חיוביות משמעותיות בקבוצת הביקורת.

הממצאים אשר עלו מתוך המחקר יוכלו לשמש כבסיס למחקר עתידי בנושא הקשר בין TREM2 לבין predementia.

מקור: 

J Immunol et. al (2020) The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901166

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת דאון,  אלצהיימר,  שטיון,  פרהדימנציה,  סימני דלקת
תגובות