מחקרים

מדוע טרשת נפוצה גורמת לדיכאון?

בקרב חולי טרשת עם הסתמנות דיכאונית יש פגיעה פונקציונלית בגרעינים הקשורים למוליכים עצביים ובחומר הלב באזורים הלימביים

דיכאון, הפרעת דיכאון מג'ורית (צילום: אילוסטרציה)

דיכאון מקושר לעיתים תכופות לטרשת נפוצה. עם זאת, הרקע הביולוגי העומד בבסיס הקשר אינו מובן דיו.

בכתב העת Multiple Sclerosis Journal פורסם מחקר שמטרתו לבחון את הקשרים הפונקציונליים של הגרעינים בגזע המוח האחראים על מוליכים עצביים (neurotransmitters), וכן להתחקות אחר הקשר שלהם עם המבנים המיקרוסקופיים של החומר הלבן בקרב חולי טרשת נפוצה הסובלים מתסמיני דיכאון (MS-D) ובקרב חולים ללא תסמינים שכאלה (MS-nD).

במסגרת המחקר נערכה בדיקות fMRI ו- MI משוקלל-דיפוזיה ((dMRI על 50 חולי טרשת נפוצה, מתוכם 19 חולי MS-D ו-31 MS-nD, ועל 37 משתתפים בריאים בקבוצת הביקורת (HC). בוצעו ניתוחים של: (1) השוואת הקישוריות הפונקציונלית (FC) בין קבוצות גרעיני התפר (raphe nuclei- RN); (2) בחינת המתאם בין FC הקשורים ל-RN לבין מפת ה-fractional anisotropy (FA) הנגזרת מ-dMRI של כלל המוח; ו- (3) השוואה בין קבוצות של FA באזור החומר הלבן  הקשורות ל-RN.

בהתאם, תוצאות המחקר הראו כי: (1) FC הקשור ל-RN היה מופחת בקרב חולי MS-D בהשוואה ל-MS-nD ולקבוצת הביקורת; (2) FC הקשור ל-RN היה במתאם חיובי עם FA בצברי החומר הלבן, בייחוד באלה המקיפים את אזורי התלמוס וגרעיני הבסיס, כולל הפורניקס; ו-(3) FA באזורים אלה של החומר הלבן היה מופחת בקרב חולי MS-D.

לסיכום, הסתמנות דיכאונית בטרשת נפוצה מקושרת לניתוק פונקציונלי של גרעינים הקשורים למוליכים עצביים, עבורם ניתן להתחקות אחר דפוס מרחבי מובחן של שינויים בחומר הלבן, בעיקר באזורים המעורבים ברשת הלימבית.

מקור: 

Martino, M et al. Multiple Sclerosis Journal. 2021 Jun;27(7):1102-1111.doi: 10.1177/1352458520948214.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  דיכאון,  קישוריות תפקודית,  חומר לבן,  מערכת לימבית
תגובות