מחקרים

רטט כלל גופי לטיפול בחולי פיברומיאלגיה

חוקרים מצאו כי בהשוואה לחולים שלא קיבלו טיפול, חולי פיברומיאלגיה שטופלו ברטט כלל גופי למשך 12 שבועות חוו שיפור בתסמינים ובאיכות החיים במשך תקופת הטיפול

פיברומילאגיה. אילוסטרציה

פיברומיאלגיה היא מחלת כאב כרונית עם מספר מצומצם של אפשרויות טיפול שנמצאו יעילות.

במחקר שפורסם בכתב העת Frontiers in Neurology העריכו החוקרים את היעילות של תוכנית לטיפול בחולי פיברומיאלגיה שנמשכת 12 שבועות וכוללת שימוש בטכנולוגיה הגורמת לרטט בכל הגוף (whole body vibration).

החולים בקבוצת הניסוי (N = 20) השתתפו באימון עצב-שריר שכלל שימוש פלטפורמה סיבובית להשראת רטט בכל הגוף, למשך 12 שבועות. החולים בקבוצת הביקורת (N = 20) לא קיבלו אף טיפול בפיזיותרפיה.

החוקרים ביצעו הערכה של מספר משתנים לפני, אחרי ושלושה חודשים לאחר הטיפול. ההערכה כללה את המשתנים הבאים: ציון שאלון ה-Fibromyalgia impact questionnaire (FIQ), עוצמת הכאב, איכות החיים, אומדני רגישות (סף הכאב ללחץ, סף הרטט), משימות של תפקוד מוטורי (סולם Berg, מבחן הליכה של 6 דקות, כוח איזומטרי של שרירי הגב), ואיזון סטטי ודינמי.

החוקרים זיהו שיפור במדדי המוגבלות התפקודית, שיווי המשקל הסטטי והרגישות לרטט, וכן ירידה ברגישות לכאב. מתוצאות המחקר עולה כי בקבוצת ההתערבות חל שיפור כמעט בכל המדדים מיד לאחר תוכנית הטיפול, בניגוד לקבוצת הביקורת בה לא נמצאו שינויים. השיפור במדדים אלה לא נשמר במעקב שבוצע לאחר סיום התוכנית הטיפולית.

לסיכום, טיפול ברטט של כל הגוף עשוי לשמש ככלי טיפולי יעיל בחולים הסובלים מפיברומיאלגיה, שיכול להביא לשיפור בתסמינים ובאיכות החיים של המטופלים.

מקור: 

Mingorance, JA et al. Frontiers in Neurology. 2021 Jun 2;12:658383.oi: 10.3389/fneur.2021.658383

נושאים קשורים:  מחקרים,  פיברומיאלגיה,  רטט כלל גופי
תגובות
19.08.2021, 08:34

אם השיפור לא נשמר לאחר 3 חודשים, מה הטעם בכך? גם פעילות גופנית כגון הליכה ושחייה מביאה לשיפור דומה.