מחקרים

מהן ההשפעות המגנות של פיטוקנאבידיולים על מערכת העצבים?

לחומרים CBG ו-CBDV יש השפעות מגנות על מספר סוגי תאי מערכת העצבים במצבי איסכמיה

תא עצב (אילוסטרציה)
תא עצב (אילוסטרציה)

מחקרים קדם-קליניים הראו כי לקנאבידיול יש השפעה מגנה במודלים של שבץ איסכמי. בהתבסס על ממצאים מסקירה אותם ביצעו החוקרים, במחקר זה הם בחנו את ההשפעות של שני פיטו-קנאבינואידים; קנאביגרול (Cannabigerol-CBG) וקנאבידיבארין (CBDV) בהגנה על מערכת העצבים ובייחוד על מחסום מוח-דם (Blood-Brain Barrier -BBB), תאי אנדותל מיקרווסקולריים במוח אנושי (Human Brain Microvascular Endothelial Cells - HBMECs), פריציטים ואסטרוציטים.

במהלך המחקר דגימות תאים נחשפו למצב של קיפוח חמצן וגלוקוז (oxygen-Glucose Deprivation - OGD) על מנת לדמות שבץ איסכמי. לאחר מכן דגימה זו נבדקה להמצאות ציטוקינים ומולקולות קישור שונות. ליזאטים של תאים אסטרוציטיים נבדקו להמצאות סמנים של נזק ל-DNA. בוצעו מבדקים אנטאגוניסטיים לזיהוי של המנגנונים של הקולטנים.

תוצאות המחקר הדגימו כי CBG ו-CBDV הפחיתו את רמות IL-6 ולקטט-דהידרוגנז (LDH) בתאים אסטרוציטיים. CBDV (במינון של 10 ננומול - 10 מיקרומול) גם הפחית את ההפרשה של פקטור גדילה אנדותליאלי (Vascular Endothelial Growth Factor-VEGF). CBDV (במינון של 300 ננומול - 10 מיקרומול) הפחית גם את כמות ה-MCP-1 (monocyte chemoattractant protein) בתאי HBMEC.יCBG הפחית את כמות החלבונים המזיקים ל-DNA, כולל p53, בתאים אסטרוציטיים, בעוד CBDV העלה את כמות הסמנים לנזק ל-DNA.

אנטגוניסטים לקולטנים מסוג; CB1, CB2, PPAR-γ, PPAR-α, 5-HT1A ו-TRPV1 לא השפיעו כלל על הירידה ברמות LDH בתאים אסטרוציטיים בעקבות מתן CBG (3 מיקרומול) או CBDV (1 מיקרומול). לעומת זאת GPR55 ו-GPR18 הפחיתו מעט את ההשפעה של CBDV. לא נמצא מוקד מולקולרי להשפעת CBG.

מסקנת החוקרים הייתה כי CBG ו-CBDV הינם קנבידיולים מגנים מפני נזקים הנגרמים מ-OGD בשלושה סוגי תאים שונים המרכיבים את ה-BBB על ידי שינוי של מנגנונים פתופיזיולוגיים שונים של איסכמיה. מידע זה מעצים את ההבנה בנוגע להשפעות המגנות של CBG ו-CBDV ומצדיק עוד מחקרים בנושא. במחקרים עתידיים מומלץ לזהות עוד השפעות מגנות של חומרים אלו על מערכת העצבים, עם הבנה של מנגנון ההגנה.

מקור: 

Nicole L. Stone, et al. (2021) “Protective Effects of Cannabidivarin and Cannabigerol on Cells of the Blood–Brain Barrier Under Ischemic Conditions”. Cannabis and Cannabinoid Research, August 2021. Vol. 6, No. 4, p. 315-326. doi.org/10.1089/can.2020.0159

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאבידיול,  איסכמיה,  מחסום דם-מוח
תגובות