חדשות

רופאים שתמכו בתרופה Aduhelm לאלצהיימר קיבלו כסף מהיצרנית

ארבעה רופאים אמריקאים שיעצו ל"ביוג'ן" ופרסמו מאמרים בעיתונות מקצועית שבהם שיבחו את התרופה השנויה במחלוקת, קיבלו בתמורה 131 אלף דולר ולא דיווחו על כך

מפעל התרופות של ביוג'ן בשווייץ. צילום: שאטרסטוק

ארבעה רופאים אמריקאים שהיו התומכים הנלהבים ביותר בתרופה השנויה במחלוקת לטיפול באלצהיימר, Aduhelm של חברת ביוג'ן, קיבלו מהחברה כסף כיועציה ולא חשפו עובדה זאת בפני שום גורם.

תחקיר מיוחד על כך פרסם הבוקר (ג') אתר החדשות לנושאי רפואה Statnews. לפי התחקיר, ל"רופאים הללו היו קשרים פיננסיים עמוקים" עם החברה והיו התומכים הקולניים והנלהבים ביותר בתרופה היקרה שיעילותה שנויה במחלוקת.

הארבעה יעצו ל"ביוג'ן" בשנת 2020 ופרסמו מאמרים בעיתונות מקצועית בארה"ב שבהם שיבחו את התרופה מול הביקורת שנמתחה עליה. יתר על כן, הם אפילו פנו ישירות ל-FDA כדי שימהר לאשר את השימוש בה, אך בכל הפעילויות הללו לא חשפו את העובדה שהם משרתים את "ביוג'ן" תמורת כסף שהחברה משלמת להם. לפי התחקיר הם משמשים כיועצי החברה מאז 2014 כאשר שכר הייעוץ שקיבלו עמד על 131 אלף דולר.

עתה החלו ארבעה הרופאים להפעיל לחצים על שירות הביטוח הרפואי מדיקר כדי שיכלול את התרופה בתכנית הביטוח הרפואי שלה. "מדיקר" היא תכנית הביטוח הלאומית-חברתית, המנוהלת על ידי הממשל הפדרלי של ארה"ב מאז 1965. היא מבטיחה גישה בסיסית לביטוח בריאות לאמריקאים בגילאי 65 ומעלה, כמו גם לצעירים עם מוגבלויות ולאנשים עם מחלות סופניות שונות.

נושאים קשורים:  Aduhelm,  תרופה לאלצהיימר,  ניגוד אינטרסים,  FDA,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.11.2021, 10:35

להגיד את האמת פוגע באמון הציבור שכחתם ? אל תהיו מכחישי קורונה גם אתם ... עצוב לראות לאן המדע מדרדר