מחקרים

אפילפסיה כמנבאת התקדמות המחלה בטרשת נפוצה

במחקר מקרה ביקורת עלה כי בקרב מטופלים הסובלים מאפילפסיה משנית למחלת טרשת נפוצה נצפתה התקדמות מהירה יותר של מחלתם, זאת לעומת מטופלים ללא אפילפסיה

תרשים בדיקת גלי מוח, אפילפסיה (צילום: אילוסטרציה)

הסברה הקיימת היא שהתפתחות אפילפסיה במהלך תקופת המחלה בטרשת נפוצה היא כתוצאה מפתולוגיה קורטיקלית. עם זאת, חסר מידע ארוך טווח בנוגע להשלכות של אפילפסיה שניונית לטרשת נפוצה, והאם היא עשויה להוביל לעליה במוגבלות המטופלים. מטרת המחקר מקרה ביקורת, שפורסם בכתב העת Multiple Sclerosis Journal, הייתה לבחון האם אפילפסיה מובילה להתפתחות מהירה יותר של מחלת הרקע.

החוקרים ניתחו את הנתונים של 31,052 מטופלים מתוך המאגר הגרמני של חולים בטרשת נפוצה. במחקר נבדקו נתונים הכוללים את מהלך התקדמות המחלה השניונית [יחס הסיכויים (OR = 2.23)], גיל (יחס הסיכויים 1.12 לכל 10 שנים) ומוגבלות [יחס הסיכויים 1.29 לכל נקודה בסרגל המורחב לסטטוס מוגבלות (Expanded Disability Status Scale – EDSS)], ושויכו לשכיחות האפילפסיה ב-5 שנים.

מטופלים אשר פיתחו אפילפסיה במהלך תקופת מחלתם נצפו כבעלי ניקוד סטטוס מוגבלות (EDSS) גבוה בתחילת המחלה בהשוואה לקבוצת הביקורת (2.0 EDSS לעומת 1.5). כמו כן, מחלתם של מטופלים אלו התקדמה במהירות רבה יותר בכלל הבחינות, וכיוצא בכך, הם הופיעו עם מוגבלות קשה יותר (EDSS 4.4 לעומת 3.4), ושיעור תעסוקה נמוך יותר (40% לעומת 65%) בפולואו-אפ הסופי.

לאחר 15 שנים עם טרשת נפוצה, 64% מהמטופלים ללא אפילפסיה, לעומת 54% עם אפילפסיה, לא הוגבלו באופן משמעותי בהליכה למרחק.

מסקנות החוקרים הן כי מחקר זה מצביע על הקשר בין שכיחות אפילפסיה שניונית לטרשת נפוצה, לבין עליה במוגבלות בחולים אלו. בנוסף, סיכמו החוקרים כי קיים צורך במידע נוסף אשר יסייע להבהיר את המכניזמים הבסיסיים המובילים לתוצאה זו.

מקור:

Grothe, M., Ellenberger, D., von Podewils, F., Stahmann, A., Rommer, P. S., & Zettl, U. K. (2021). Epilepsy as a predictor of disease progression in multiple sclerosis. Multiple Sclerosis Journal, 135245852110467.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  אפילפסיה,  פרכוסים
תגובות