מחקרים

הקשר בין תחלואה נפשית ודמנציה

חוקרים מצאו קשר בין דיכאון והסיכון לפתח דמנציה

מחלת אלצהיימר ודמנציה. אילוסטרציה

ישנה עלייה בכמות הראיות התומכות במתאם הקיים בין תחלואה נפשית והסבירות לפתח דמנציה. מטרת החוקרים הייתה לערוך סקירת מטרייה על מנת להעריך את הסיכון לדמנציה בקרב מטופלים הסובלים מ-8 תחלואות נפשיות שונות.

במחקר שממצאיו תוארו ב-Journal of Affective Disorders ערכו החוקרים סקירת ספרות שיטתית שכללה חיפוש במאגרי המידע PubMed, Embase, Web of Science, CNKI, VIP ו-Wanfang מיום הקמתם ועד ה-29 באוקטובר 2021. עבור כל ניתוח על שנכלל, גודל האפקט עם רב"ס 95% הוערכו באמצעות שיטת מודל אפקט אקראי או מודל אפקט קבוע וההטרוגניות בין המחקרים השונים בוטאה באמצעות I2 ו-Cochran’s Q test. על מנת להעריך את הסיכון להטיה השתמשו החוקרים בכלי ROBIS.

במסגרת החיפוש אותרו 10 סקירות ספרות שיטתיות אשר נכללו לבסוף במחקר. מבין סקירות אלה, זיהו החוקרים 7 גורמי סיכון לדמנציה שכללו הפרעת חרדה, הפרעה דו-קוטבית, דיכאון, דיכאון בשלב מאוחר בחיים, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, סכיזופרניה והפרעות שינה. לעומת זאת, מצאו החוקרים כי צריכת אלכוהול מתונה עד בינונית הייתה דווקא גורם מגן. הערכת התוצאות של כלי ה-ROBIS הראתה כי 9 סקירות היו בעלות סיכוי גבוה להטיה ואילו רק אחת הייתה בעלת סיכון נמוך להטיה. עוד גילו החוקרים כי חוזק הראיות התומכות בקשר שבין דיכאון בשלב מאוחר בחיים לדמנציה מכל סיבה, אלצהיימר ודמנציה וסקולרית היה גבוה. מנגד, חוזק הראיות שתמכו בקשר בין דיכאון ודמנציה מכל סיבה היה בינוני.

סקירת מטריה זו הדגימה ראיות חזקות ובינוניות התומכות בקשר בין מספר מצבי תחלואה נפשית ודמנציה. דרושים עוד מחקרי עוקבה על מנת לתמוך ולבסס את הקשר המתואר בין תחלואה נפשית ודמנציה.

מקור:

Zhao Q. et al. Journal of Affective Disorders (2022). https://doi.org/10.1016/j.jad.2022.03.010

נושאים קשורים:  מחקרים,  דמנציה,  הפרעות נפשיות,  אלצהיימר
תגובות