חדשות

מה אתם הייתם עושים? Stroke school למתמחים בנוירולוגיה

מרתון הכשרה לטיפול באירועי חירום במקרי שבץ מוחי הועבר למתמחים על ידי מנהלי מחלקות נוירולוגיות ומנהלי יחידות שבץ מכל הארץ

הכשרת מתמחים למקרי חירום בשבץ מוחי. צילום: האיגוד הישראלי לנוירולוגיה

האיגוד הנוירולוגי בישראל, בסיוע החברה הישראלית לשבץ מוחי (חי"ש), קיים אתמול (ד') מרתון ארוך של התמודדות נכונה עם אירועי חירום בקרב לוקים בשבץ מוחי, בעזרת סימולציות עם שחקנים ובובות חכמות.

עשרה מנהלי מחלקות נוירולוגיות ומנהלי יחידות שבץ מכל הארץ, קרוב למחצית ממנהלי מחלקות הנוירולוגיה בארץ, התייצבו כדי להדריך 25 מתמחים בנוירולוגיה שהגיעו מבתי החולים השונים אל המרכז לסימולציות טכנולוגיות ב"איכילוב".

ד"ר אסטל סאימן, מנהלת מחלקת נוירולוגיה ב' - שבץ ברמב"ם, שארגנה את ה"סטרוק סקול" מטעם האיגוד הישראלי לנוירולוגיה, יחד עם ד"ר סאלו חרץ, מנהל המחלקה הנוירולוגית ב"אסותא-אשדוד", סיפרה על הפעילות: "אנחנו מבקשים להתמקצע ככל האפשר בנוירולוגיה וסקולרית (טיפול בשבץ מוחי) בישראל. כינסנו היום מספר גדול של מתמחים בנוירולוגיה כדי ללמדם איך להתמודד במהירות מירבית ותוך נקיטת החלטות חכמות עם מקרים מורכבים".

בין השאר התבקשו המתמחים להתמודד עם חולה שמגיע למלר"ד ונראה שזקוק לצנתור מוחי מהיר, מהן הפעולות שיש לנקוט בסדר הנכון וביעילות כדי לקצר זמנים לצנתור, או מקרה של מטופלת, שמגיעה לבית החולים עם תסמיני שבץ מוחי, מקבלת במלר"ד טיפול ראשוני הכרחי שכולל טיפול תוך ורידי להמסת קריש בכלי דם ב-tPA, אבל תסמיני השבץ אצלה מחריפים ומצבה מידרדר, או מה עושים במקרה שבו מתרחש אירוע של שבץ מוחי עם תרדמת.

ד"ר סאימן הוסיפה ואמרה ש"סימולציות עם בובות חכמות ושחקנים בשר ודם יעילות ביותר לדימוי מצבים מורכבים כאלה ואחרים במציאות, לשם שיפור היכולת שלנו כרופאים לתת מענה מיטבי לציבור".

"ההתפתחויות בתחום הטיפול בשבץ מוח עצומות ומשמעותיות, שיטות האבחון מהירות ומדויקות יותר, שיטות הטיפול ממוקדות יותר ואיכותיות יותר", הוסיף פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הישראלי לנוירולוגיה. "מקצוע הנוירולוגיה המורחב בישראל, על תת ההתמחויות שבו, כשהתחום הווסקולרי - שבץ מוחי, אחד מהן, נמצא בחזית הטיפול וההכשרה המתקדמת".

נושאים קשורים:  הכשרת רופאים,  שבץ מוחי,  פרופ' דוד טנה,  ד"ר אסטל סאימן,  מתמחים,  סימולציה רפואית,  האיגוד הישראלי לנוירולוגיה,  חדשות
תגובות